BMW 5 SERİSİ F10 FRM3 6135-9-383-692 KONTROL ÜNİTESİ ONARIMIBMW 3 SERİSİ F30 6135-709-210 FEM-BODY KONTROL ÜNİTESİ REVİZYONU
Geri dön: KONTROL ÜNİTELERİ
Yazdır

BMW 5 SERİSİ F10 ACSM4 6577-9330951 AIRBAG KONTROL ÜNİTESİ ONARIMI

Değerlendirme: Henüz Değerlendirilmemiş
BMW 5 SERİSİ F10 ACSM4 6577-9330951 AIRBAG KONTROL ÜNİTESİ ONARIMI
Array
Açıklama

BMW 5 SERİSİ  F10 ACSM4 6577-9330951 AIRBAG KONTROL ÜNİTESİ ONARIMI

Airbag nedir?
Airbag Türkçe anlamı hava yastığı olmakla birlikte hayat kurtarıcılığı ile tanınan bir otomotiv sistemidir. Adından da anlaşılacağı üzere hava yastığı kaza esnasında kontrol ünitesi çarpışmayı içerisinde bulunan G sensörü veya darbe sensörleri ile algılar ve milisaniyeler içerisinde airbag tüplerini tetikleyerek içi boş yastık şeklindeki bezlerin içinin havayla dolmasını sağlar ve kazada insan vücudunun etkileneceği G gücünü düşürerek çoğu zaman hayatta kalınmasını sağlar ve airbag kontrol ünitesi öyle bir konumlandırılmıştır ki genelde hiç bir kazada bu kontrol ünitesi hasar almaz. Kaza yapıp airbag’i açılan araçlarda airbag kontrol ünitesi içerisinde kaza anını bir karakutu gibi saklar ve kontrol ünitesi bir daha araç üzerinde hava yastıklarını açmayacak şekilde kendisini kilitler. Hasar onarıldıktan sonra sıfır bir airbag kontrol ünitesi alınıp araca takılmalıdır ve bu büyük bir masraftır. Bu masraftan kaçınmak için airbag kontrol üniteleri bazı cihazlarla resetlenmektedir. 

BMW  AIRBAG BEYNİ ONARIMI, 3. ÇARPIŞMA KAYDI HATASI, kontrol ünitesi hatası veya

dahili kontrol ünitesi arızası ortaya çıkmaktadır.  

 Airbag  kontrol ünitesinde onarım gerçekleştirildikten sonra kontrol ünitesinin aracın sistemine yeniden tanımlanması gereklidir.

Bu işlemler için orijinal BMW ekipmanı kullanılmalıdır. Tanımlama işlemini yaptıktan sonra Airbag sisteminin işletime alınması gereklidir.

işletime alınması sonrası arıza kayıtları temizlenerek sistemde hata kaydı oluşup oluşmadığı muhakkak kontrol edilmelidir.

Onarım sonrası gerekli prosedürlerin işletilmemesi halinde onarılan Airbag kontrol ünitesinin yeniden hata vermesine yol açabilir.

Bu işlemlerin araca ve konuya hakim atölyeler tarafından yapılması bu nedenle önemlidir. Ehil olmayan ellerde extra maliyetler olacaktır.

3. çarpışma kaydı bulunan Airbag kontrol üniteleri yeniden aktif edilemezler. Çarpışma kaydı, Airbag kontrol ünitesinin onarılması ile

yeniden kullanılabilir hale getirilmektedir. Gerekli prosedürler bu işlem sonrasıda yukarıda anlattığımız gibi yapılmak zorundadır.

 

Yorumlar

Bu ürün için henüz yorum yapılmamış.