Yazdır
Kategori: MyAudi Connect
Gösterim: 657

Audi, geleneksel araç anahtarını dijitalleştirdi ve kullanıcının akıllı telefonuna Audi connect anahtarı biçiminde aktardı. Aracın kilidini açmak, kilitlemek ve çalıştırmak için kullanılır. Araç ve akıllı telefon arasındaki iletişim, yakın alan iletişimi (NFC) ile gerçekleştirilir. Bu teknoloji, verilerin kısa mesafelerde radyo sinyali ile iletildiği bir standardı ifade eder. Otomobilin kilidini açmak için sürücü, akıllı telefonu bir NFC anteni içeren sürücü kapısının tutamağına yakın tutar. Motoru çalıştırmak için, telefon aynı zamanda bir NFC anteni ile donatılmış olan Audi telefon kutusuna yerleştirilir.

Akıllı telefondaki dijital anahtarın oldukça hassas verileri, okuma, çoğaltma ve manipülasyona karşı korunmalıdır. Bunu yapmak için Audi connect tuşu akıllı telefonun içinde, SIM kartta veya doğrudan cihazda güvenli bir hafızaya ve yürütme ortamına kaydedilir. Bu güvenli eleman, akıllı telefonun işletim sistemi araba ve akıllı telefon arasındaki iletişimde yer almadığı için, başka bir güvenlik avantajı olan tek tel protokolü (SWP) üzerinden doğrudan NFC antene bağlanır.

Gelecekte müşteriler, 15 adede kadar tuşa basabilir, örn. aile üyeleri, arkadaşlar veya meslektaşları ile. Araç, kilit açıldığında anahtar sahibini tanır ve kullanıcının kişisel profilinden, koltuk konumundan klima ve navigasyon ayarlarına kadar çok çeşitli ayarlar yükler. Bu çözüm, bir araç anahtarı ile bir araç arasındaki bire-bir ilişkiyi yapar, çünkü bir akıllı telefon birden çok araç için anahtarları saklayabilir. Sürücünün Audi connect anahtarını kısa bir süre için paylaşması gerektiği durumlar için, ancak sürücü akıllı telefonu teslim etmek istemiyorsa, otomobilde kredi kartı formatındaki bir Audi connect anahtar kartı mevcuttur. Sürücü bunu etkinleştirebilir ve örneğin vale park görevlisine verebilir veya bir arıza durumunda iletilebilir.

Akıllı telefonun pili şarj edilmese bile (belirli modele göre değişir) Audi connect anahtarı her zaman kullanıma hazırdır, çünkü NFC yongası ihtiyacı olan enerjiyi kendi elektromanyetik alanından aldığı enerjiye çeker.