Yazdır
Kategori: Navigatepark
Gösterim: 2745

ECU Nedir?  ingilizce (Engine Control Unit ) kelimelerinin kısaltılmasında oluşan İngilizce terimdir. Küçük bir bilgisayar olarak da tanımlanabilir. ECU halk dilinde de araç beyni olarak bilinir. Motor kontrol ünitesi aracın motor yönetiminden ve sistem kontrollerinden sorumludur. Makine dairesinde işlerin yolunda gitmesi için işlenmiş verileri kullanır, maximum verim ve stabilizasyon sağlar.

    Motor kontrol Ünitesi (Engine Control Unit - ECU) birden fazla micro işlemci ve prosesör içermekte ve motorun değişen koşullarda en verimli şekilde yönetimini sağlamaktadir. Motor kontrol ünitesi ECU, tüm motor yönetimi ve kontröllerden sorumludur, ve motorun çalışma şartlarını sürekli olarak denetler, parametreleri hesaplar ve sürekli olarak değişkenleri ayarlar. Tüm bu ayarlamalar, motorun yükü, devri, çevre değişkenleri (hava sıcaklığı, hava yoğunluğu, motor sıcaklığı, barometrik basınç vs…) göz önüne alınarak bir saniye içerisinde yüzlerce kez gerçekleşir…Tüm bu ölçümler, basınç, sıcaklık, devir, hız, hava yoğunluğu vs…gibi değişkenlerin, milyarda bir sapma

ile, motor içinde bulunan yüzlerce sensör tarafından yapılması ile mümkün olmaktadır…ECU bu değerleri algılar, ardından Prosesör içerisinde bulunan haritadan ilgili değerleri bulur, ve de ateşleme zamanlaması, optimum yakıt miktarı, turbo basıncı, emisyon değerleri gibi değişkenleri hesaplayıp uygulamaya geçirir.